قالب وردپرس
uptheme

استیضاح وزرای چهل‌ساله‌ی آموزش‌و پرورش؛ به بهانه‌ی تعرض به دانش‌آموزان دبیرستانی در غرب تهران

خبر تعرض جنسی نفرت‌انگیز یکی از کارکنان مدرسه‌ای غیردولتی در منطقه‌ی دو تهران به فراخور غیرانسانی بودن آن در رأس اخبار روزهای اخیر رسانه‌های داخلی و خارجی قرار گرفت. مسئولان آموزش و پرورش و دستگاه قضا برای بررسی و تنبیه مجرم و مقصرین آن وارد میدان شدند. چندی بعد با اعلام خبر یا خبرهایی از طرف وزارت آموزش و پرورش و دستگاه قضایی، شرح تنبیه متعرض و مقصرین برای التیام درد خانواده‌های قربانی و افکار عمومی، قصه‌ای دیگر از قصه‌های غم‌انگیز، پایان می‌یابد. پرونده بسته می‌شود ولی جامعه‌ای نگران می‌ماند؛ ریشه‌ها نشکافته، رها می‌شود؛ انتظارها قریب‌والوقوع می‌ماند تا پرونده‌ای و قصه‌ای غم‌انگیز دیگر.

سئوال اساسی درباره‌ی ریشه‌ی این قبیل مشکلات این است که وزارت آموزش و پرورش در مدارس برای پیشگیری از وقوع این دسته از آسیب‌ها، به اقدام ویژه و سازمان‌یافته‌ی آموزشی، مبادرت نکرده است. واقعیت تلخ این است که با مفروض تابوبودن آموزش جنسی در مدارس، در راه آموزش در موضوعات آموزش جنسی متنوع و مختلف، در وزارت آموزش‌وپرورش و مدارس انسداد عمیق حاصل شده است. آموزش جنسی در مدارس، موضوعات مختلفی را دربرمی‌گیرد که آموزش محافظت از حریم جنسی شخصی یکی از این موارد است، که با مفروض نانوشته‌ی تابودانستن آن، آموزش آن به حاشیه رانده می‌شود. همین یک سال قبل بود مشاجره‌ی سیاسی و جنجالی در موضوع آموزش 2030، یکی از محورهای اصلی مخالفت با اجرای سند 2030 در ایران، بحث آموزش جنسی بود. کدام یک از مخالفان 2030 که میدان‌دار بحث در رسانه‌ی ملی بودند، اعلام کردند و یا اکنون حاضرند اعلام کنند که آموزش دانش‌اموزان برای محافظت از حریم جنسی شخصی، ضروری است و در این چهل سال از این حیث در مدارس کوتاهی شده است.

متاسفانه مخالفان 2030 که صاحبان تریبون رسانه‌ای هستند، هنوز ساکتند و موضعی در قبال امر آموزش جنسی که ضروری سلامت است را دنبال نمی‌کنند. بنده به‌عنوان مطلع از مسائل آموزش‌وپرورش اعلام می‌کنم هر بار که بحث یکی از محورهای آموزش جنسی مطرح شد، با جنجال رسانه‌ای، آموزش‌وپرورش پا پس کشید و مدارس کشور را در این زمینه تنها گذاشت. در شرح ذیل محورهایی از آموزش جنسی را که وزارت آموزش‌وپرورش با ترس از نزدیکی به تابو، عملکردی غیرقابل قبول دارد، اعلام می‌کنم.

1ـ آموزش هویت جنسی: مشترکات و افتراقات دخترانه و پسرانه، به تناسب درک خردسال، کودک و نوجوان با رویه‌ای تحولی و رشدی ضروری است که در مقاطع تحصیلی به دانش‌آموزان آموزش داده شود. این آموزش دارای مختصات فرهنگی است و در طی این چهل سال انتظار می‌رفت روش‌ها و بسته‌های آموزشی متعددی در وزارت آموزش و پرورش برای بکارگیری در اختیار مدارس قرار می‌گرفت؛ که چنین نشده است. گام اول در این زمینه، جرأت تصمیم‌گیری آموزش‌وپرورش در این زمینه است که فاقد آن بوده‌ایم.

2ـ آموزش محافظت از حریم جنسی شخصی: دانش‌اموزان ضروری است که از حریم شخصی جنسی اطلاع حاصل نمایند و برای دفاع از حریم شخصی خویش واجد اطلاعات و مهارتهایی باشد. لازم است در برنامه‌ی آموزش خانواده، به اعضای خانواده در این زمینه اطلاعات و مهارت‌های خاص، داده شود. کادر مدرسه از همه مدیر، مشاور، مربی تربیتی و معلم هر یک به فراخور وظیفه آموزشگاهی ضروری است واجد دانش و مهارت‌هایی باشند. وزارت آموزش‌وپرورش ضروری است که کادر مدرسه، اولیا و دانش‌آموزان با تهیه بسته‌های متنوع مورد پشتیبانی قرار دهد. عملکرد چهل‌ساله‌ی وزارت آموزش‌وپرورش در این زمینه نیز سیاستی اجتنابی و ترس از نزدیکی به تابو بوده است. اگر از وزارت آموزش‌وپرورش خواسته شود، بسته‌های آموزشی تدارک‌شده برای آموزش محافظت از حریم جنسی شخصی را که برای کادر مدرسه، اولیا و دانش‌آموزان تهیه کرده است و دوره‌های ضمن خدمتی را که در این زمینه برگزار کرده است و یا منبعی را که در این زمینه در دانشگاه فرهنگیان بهره می‌گیرد اعلام نماید، دستان وزارت خالی است.

3ـ آموزش مهارت همزیستی دوجنس: وزارت آموزش‌وپرورش از اوایل دهه‌ی چهل شمسی با تفکیک مدارس دخترانه و پسرانه، فرصت تعامل بین دو جنس را از مدرسه حذف کرده است و هیچ رویه‌ی جایگزینی برای تعامل بین دو جنس در فعالیت‌ فوق برنامه‌ای پیش‌بینی نکرده است تا راه با هم بودن و آماده شدن در جامعه‌ای که قرار است با هم زندگی کنند، تمرین نمایند.تفکیک مدارس دخترانه و پسرانه به شکلی که در مدارس کنونی ایران وجود دارد که دو جنس حتی از برنامه‌های فوق برنامه‌ای و اردویی مشترک حتی با همکاری و مشارکت خانواده، محروم می‌باشند، محرومیتی است که ریشه‌ی پاره‌ای از مشکلات اجتماعی را باید در آن جستجو کرد. به‌طور عملی مدارس و وزارت آموزش و پرورش به‌عنوان سیاست نانوشته و اعلام نشده، فرصت تعامل بین دو جنس را به فضاهای بیرون مدرسه از جمله به کوچه‌ها، پارک‌ها و مجامع عمومی همانند سینما، تفویض اختیار نمونده است.

شدت تابوبودن سئوال درباره‌ی تفکیک مدارس دخترانه و پسرانه به میزانی است که تا کنون به این نکته نیندیشیده‌ایم که به‌راستی در کدام جلسه و در چه تاریخی، شورای عالی آموزش‌وپرورش تفکیک مدارس دخترانه و پسرانه را مصوب نموده است؟ واقعیت این است که شورای عالی آموزش‌وپرورش فاقد هرگونه مصوبه‌ای درخصوص تفکیک جنسیتی مدارس می‌باشد.

4ـ شرحی از شرایط خاص و آسیب‌های خاص جنسی: لیستی از شرایط خاص جنسی وجود دارد و همچنین شرحی از آسیب‌های خاص جنسی وجود دارد که وزارت آموزش‌وپرورش فاقد توان علمی و فنی لازم برای پشتیبانی از مدارس در آن زمینه‌هاست. بهره‌کشی جنسی از هم‌مدرسه‌ای، خودارضایی، هم‌جنس‌گرایی، اختلال در هویت جنسی، تمایل مهارنشده به جنس مخالف و تن‌فروشی از جمله مواردی هستند که شرایطی خاص و آسیبی خاص جنسی را دربرمی‌گیرند، در مواجهه با این قبیل موارد، مدارس از توان فنی و مهارتی لازم در برابر چنین دانش‌آموزانی برخوردار نمی‌باشند و در اغلب مواقع برخوردی خشن و مستقیم دارند و در اوج تشدید شرایط یا مساله، هنر مدارس اخراج دانش‌آموز و ارجاع به منطقه است. واقعیت تلخ این است که فرصت آموزشی برای ارتقای دانش و مهارت کادر مدرسه در این زمینه‌ها، فراهم نمی‌شود. ریشه‌ی اصلی آن نیز فقدان توان علمی و فنی وزارت آموزش‌وپرورش در این قبیل موضوعات آموزش جنسی می‌باشد.

چهل سال عملکرد وزارت آموزش و پرورش در زمینه‌های پیرامونی آموزش جنسی شایسته‌ی استیضاح است؛ چرا که با تاثیرپذیری و مرعوب شدن از تابوبودن آموزش جنسی از همه نوع موضوعات پیرامونی آموزش جنسی امتناع نموده است؛ در حالیکه انتظار می‌رفت با سیاست فعال در بکارگیری توان ملی در این زمینه از جمله انجمن‌های غیردولتی و سازمان‌هایی همانند سازمان نظام روان‌شناسی و انجمن‌های علمی دانشگاهی، تولید دانش فنی در این زمینه‌ها را بسترسازی می‌کرد.

 

والسلام

علی اصغر کاکوجویباری

دانشیار روانشناسی دانشگاه پیام نور

نویسنده: مدیریت سایت

اشتراک گذاری این نوشته

627 دیدگاه

 1. Key features

  • Support for Windows Server 2008 R2
  • Support for manually adding entries to the installation log
  • Support for offline installations
  • Support for selecting one of the available software packages
  • Standard interface and script file for the Internet Setup Wizard
  • Time synchronization
  • Automatic language detection
  • Network administration
  • Security administration
  • Storage administration
  • Hardware administration
  • Disk I/O configuration
  • Server Roles and Features
  • Network Configurator https://tuebetquohealth.weebly.com

  6add127376 marijae

  پاسخ دادن
 2. Further, there’s also an option to make notepad++ be the default text editor by checking the first executable.
  From application:

  hWnd – The handle to the application that you wish to activate as the default application.
  rgbOld – Old colour used to display the application from the starting point.
  rgbNew – New colour used to display the application from the starting point.

  Optional: bDisableMainWindow – Unchecking this disable the error message that https://rcifinselty.weebly.com

  6add127376 leytfio

  پاسخ دادن
 3. Dynamic Family Relationship Calculator utilizes smart black magic calculations and has been proven to almost always succeed in eliminating confusion and giving crystal clear logical relationships.

  After having analyzed the detailed database of your aprox. 30,000 (in truth, with such high number, it’ll be sometimes impossible to create accurate relationship database) relatives, the calculator software allows you to generate your relationships according to the criteria you have specified in the form.

  The output will typically be a chart report, a detailed view http://www.noashop.co.kr/member/login.html?noMemberOrder=&returnUrl=https://pamalina.weebly.com

  6add127376 vanurzs

  پاسخ دادن
 4. Unattended pre-release product testing by a webmaster; copying materials from and reporting all data to the minimum necessary persons. Use only on your own personal blog. Web owner and teacher stipulation – Use only for evaluating and personal testing.dunmod then, coming back from the dead

  —*2013-10-05 – I wrote this ALL FOUR YEARS AGO! If anyone’s still using it, pl http://maps.google.com.gh/url?sa=i&url=https://anperfohas.weebly.com

  6add127376 pallkad

  پاسخ دادن
 5. Unattended pre-release product testing by a webmaster; copying materials from and reporting all data to the minimum necessary persons. Use only on your own personal blog. Web owner and teacher stipulation – Use only for evaluating and personal testing.dunmod then, coming back from the dead

  —*2013-10-05 – I wrote this ALL FOUR YEARS AGO! If anyone’s still using it, pl http://maps.google.com.gh/url?sa=i&url=https://anperfohas.weebly.com

  6add127376 pallkad

  پاسخ دادن
 6. IGV is designed to get the job done seamlessly and specifically so that you can get on with your analysis. IGV is a fully functional web browser – it can query multiple databases to find linked molecules, and then display them as long, branching, interactive tracks. Download and try it for yourself.

  BLAST2GO was created to be a straightforward way to get started annotating your genes, and using this tool, is easy and straightforward.
  This tool annotates a “multi- https://penlicompmehr.weebly.com

  6add127376 nicrebe

  پاسخ دادن
 7. This application can handle files of various types, such as pictures, HTML text, and even text documents, without a problem. Apart from handling clipboard content, Shapeshifter is able to browse the Computer, the Local Disk (C:), the Network locations (S:), as well as FTP locations. As for the mouse operations, it is used in conjunction with the hotkey combo “M+R” (for long-click) for selecting files, opening their properties, or ren https://mollirirep.weebly.com

  6add127376 latadaw

  پاسخ دادن
 8. I also provide a link to a Detailed Software Features section that goes into more detail about the specific features of this program (for those who are interested).

  Running the Script

  1. Download the WMIDiag.vbs script from this page and double-click it (or select Run option and click on the WMIDiag.vbs file).

  2. It may take a few moments for the window to open up.

  3. You will see http://hansefood.com/bitrix/rk.php?goto=https://dehalisa.weebly.com

  6add127376 yelurs

  پاسخ دادن
 9. Free Download
  To download Matroska Tag Editor for Linux, click on this link. Also, the entire source code of the official project is available on GitHub.
  If the app has given you the slip, you can find a direct download link to the binary file here.
  Ubuntu
  Ubuntu is the most popular GNU/Linux distribution which sports a powerful and customizable operating system, and is recommended by many Linux users. With Ubuntu you can achieve a higher level of flexibility and adapt https://uclidpercjok.weebly.com

  6add127376 dashcar

  پاسخ دادن
 10. In addition, this tool won’t take your time to learn and will give you clear results after you apply your efforts. You can grab the installation file from the official website as well as launch the scanner from there.

  Introduction
  Roche Diagnostics is a company that specializes in the manufacturing and distribution of diagnostic solutions and testing kits for use in hospitals or in doctors’ private practices. It operates both in the United States and in several countries abroad. It has a total number of over https://bandcentparhau.weebly.com

  6add127376 ubalthi

  پاسخ دادن
 11. Baby piano. D-chord. The evolution of live performances. Having spent some hours at the piano, I’ve decided to set myself up another instrument in order to type not only chords but also melodies and soundtracks for YouTube. This solution allowed me to have an excellent input experience, even without having a keyboard in my hands, thanks to smart software and dedicated controllers.
  IN THIS VIDEO I tell you what came in my way and how I’ve overcome the difficulties during the tests. https://monsthumbsoftta.weebly.com

  6add127376 wateellr

  پاسخ دادن
 12. The program could certainly do with some improvements and feature additions before it can be considered a recommended email program for Windows.

  My Digital Forensics is a professional solution for conducting digital forensics on mobile devices, laptops, USB drives and memories. The software creates professional PDF reports for each of the following scan types: NCIQ, NTFS Alternate Streams, Ext4, FAT and Exfat. It’s a comprehensive, yet easy-to-use, software solution, designed for both beginners https://toolbarqueries.google.com.tn/url?sa=t&url=https://hargaverpay.weebly.com

  6add127376 flouwyn

  پاسخ دادن
 13. Pros: + Multi-panel interface with thumbnails
  + Loads and previews just a double-click
  + Automatic display of path when file location is known
  + More advanced photo editing tools than standard image viewers
  + Huge gallery of avatars and emoticons for hilarious txting fun
  + Built-in editor
  + Power search with Facial Recognition
  Cons: – Some of the editing tools come with additional costs

  About Mark Packel:Mark Packel started working https://zarelitu.weebly.com

  6add127376 walkmah

  پاسخ دادن
 14. , and can work with various other, non-DNS dynamic DNS services like nd_in_deny, DynDNS, etc.
  The easy install wizard will guide you through the steps. Make sure your system is set to automatic configuration. Windows Vista, XP, 2000, ME and NT series are supported. WinIP is completely free.
  The application lets you check for updates and make changes or you can ignore updates.
  Many users find WinIP an excellent and handy tool http://cse.google.com.py/url?sa=t&url=https://foyportbackpren.weebly.com

  6add127376 flordavo

  پاسخ دادن
 15. The GUI is intuitive and quick to learn. It’s also a good way to generate something unique, print or share your QR codes, without spending a fortune to buy yet another QRCode wallpaper app or creating a QR code by hand.
  Apparently, the app is still in beta but, from what we have been able to see in our short test, this product clearly shows promise.
  As the software is a free download from the Windows Store, we can’t really determine if it will stand https://images.google.cg/url?q=https://proxeseccer.weebly.com

  6add127376 galesayd

  پاسخ دادن
 16. Please visit the Readme file included with this extension for further instructions. You can download it from the Comments below or from the source tab of this page.
  If you installed the extension you will see the icon displayed on the task bar or on the
  Start screen. You can uninstall it by clicking on the icon, or by uninstalling the extension from the online management page or the widgets page.

  Connect to Pingdom using the built-in Service Account

  This is the https://mastdarecbo.weebly.com

  6add127376 zavyaled

  پاسخ دادن
 17. Using Subtitle Synchronization with other programs
  Subtitle files are pretty easy to work with, as they follow a standardized format, and can be edited with any text editor on a managed computer. You’ll find the following video tutorials helpful in getting the best out of the program, but also anything else featured in the program’s Help page.
  Visit the link below for more information and to read reviews and ratings. https://tukafosa.weebly.com

  6add127376 quytali

  پاسخ دادن
 18. Pros:
  + Free. No one wants to be forced to pay for a piece of software they pay for once and never use again, which unfortunately is how most software vendors are going about this business.
  + Fast. After all, you’re wanting to check out all kinds of music, not necessarily listening to the same track for hours on end.
  + Simple and easy to use.
  + Ability to add favorite channels.
  + High quality audio experience.
  + Synchronize http://maps.google.com.qa/url?q=https://koinonia.social/upload/files/2022/05/3sehnveiYCDCGpYbGAsQ_19_3df02b57de236e51a2d03d9ede2e9cde_file.pdf 05e1106874 elipenm

  پاسخ دادن
 19. period (most of the extra features are hidden if you don’t purchase the software)
  o Complete MIB walker and MIB viewer features are there
  o A good place to look for more information is the many tutorials available on the web
  Technical Requirements
  ■ Java 1.4+
  ■ Windows
  ■ Windows Installer < 5.1
  ■ Unix: tcsh, cygwin or similar environment
  ■ CentOS
  https://bib.az/upload/files/2022/05/6WQJzgvUQdYIOeScoRdL_19_b24208294e69ce0e2fe4bab2c99db860_file.pdf 05e1106874 falpal

  پاسخ دادن
 20. The ChessBoard component is now compatible with the FMX-framework. The component can be dropped in a frm and has automatically been edited for FMX style forms. It uses the FMX theme and is used as base for the ChessViewer-FMX component in addition, of course. The component has been tested with XE6, but should work with Delphi 7 to FMX 6.
  The ChessBoard component is free and has been published under the GNU General Public License https://ontimewld.com/upload/files/2022/05/B75DYI83hLuhT8ZdhRrL_19_2d609afb9472a33d6e647e678643b236_file.pdf 05e1106874 tasabr

  پاسخ دادن
 21. The AccuracyFinder is designed to select an appropriate accuracy reference classifier according to the shape and aspect of the data. The classification module combines AdaBoost and SVM in a radial basis function (RBF) kernel in order to generate highly accurate performance estimation. The classifier can be applied to any kind of rectangular datasets, but it remains slow and not so accurate for high dimensional data.
  Key features
  The application includes the following features:
  – Generate models for generic classifiers https://maps.google.co.hu/url?q=https://wakelet.com/wake/hXaUvB0jVTZMQpLLgh-ie 8cee70152a wainquaw

  پاسخ دادن
 22. The problem is that since dlopen works in an environment that is independent of the actual application, it does not always respect the application specific ordering of symbols. No solution in terms of the Microsoft Framework was implemented to handle this issue at the time. The program uses dynamic and static linkers to resolve the symbol resolution problem.
  In terms of the runtime, it is actually a static and dynamic linker, however, it does not use the shared libraries mechanism to create a DLL. In https://wakelet.com/wake/K5oUIw21Ha_AnmR9H2HLT 8cee70152a florsab

  پاسخ دادن
 23. Joymote saves you time and it simplifies your life.

  Joymote should work out of the box with many hardware controllers but may also partially or completely ignores certain supported ones. Again, check the ‘details’ button to find out for each supported device what extras it might (or might not) have.

  Version – how do I get the latest version of Joymote?

  – from release – You simply need to open the file ‘joymote-latest http://31.gregorinius.com/index/d1?diff=0&source=og&campaign=4397&content=&clickid=hrx9nw9psafm4g9v&aurl=https://www.opheliasbooks.com/profile/monncentluchirowsderp/profile
  99d5d0dfd0 makbal

  پاسخ دادن
 24. The Moment of Truth

  After a year of space travel there are some things about Destiny 2 that still need to be addressed in order to release it on a wide scale.

  This actually happened when Destiny 2 released a year ago, even though it was not mentioned by Bungie, or the publisher, Activision. It also released well over a month before Destiny 2 did, too.

  We heard about Curse of Osiris a year ago, when Bungie signed the deal. Some Of the https://www.aspacnet.org/profile/verpahytamahea/profile
  99d5d0dfd0 antleon

  پاسخ دادن
 25. Therefore, it was established that use of the DICOM Validation Tool would assist medical professionals to test if equipment supplied by various vendors complies with DICOM.
  It is also envisaged that the DVT may be used to validate other ‘heterogeneous environments’, for example a solution where a DICOM compliant medical device is cabled into a standard IT environment.
  Background Art
  The DICOM Standard is the most important and widely used clinical standard in the medical https://diartova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.iseeyouawards.com/profile/Pcpdfwin-Jcpds-Software-Download-Rente-Werde-Billing-Hindergrundbilder-Mondkalender/profile
  66cf4387b8 flofre

  پاسخ دادن
 26. Learn a Melody Of Fairytale WorldIn this new fairy tale collection about the reverland of royals, there are songs and quests with an enchanted style of music. If you want to download only songs or also quests, the Attractions for kids is perfect to locate them because there are no unnecessary features of this game. For instance, it does not include any of the in-game controls. The Attractions for Kids will help you choose the point, which character starts the song. You http://w.vidi.hu/index.php?bniid=193&link=https://www.visualimpact-design.com/profile/nacatosimepa/profile
  66cf4387b8 denaus

  پاسخ دادن
 27. Just select what you want to see, press go and you will be notified when the article is published.

  Modern Version is optimized for desktop and flexible to be used as a plugin for Firefox and Google Desktop also.It provide the same functions as the old version but it have many new features such as the introduction of filter, the refine of the interface and a new simple tutorial to show you how to use it.You can try it by clicking the Go button in the right hand corner. https://www.google.co.nz/url?sa=t&source=web&url=https://www.samaritancounseling.net/profile/hercoaprewcotafi/profile
  66cf4387b8 dayerr

  پاسخ دادن
 28. If you are the owner of the website Ativek.com, and want to submit your website for review in LiveSITE directory, you need to get it listed in top 50 Web Booru List for Ativek.com category. If your website is not listing in LiveSITE, You can submit for review your website by sending details of your website at list2017@liveSITE.in.

  Job reveals if you are the actual proprietor; you can http://southwood.org/?URL=https://www.gatewayruralhealth.ca/profile/AVG-Internet-Security-2012-Crack/profile
  66cf4387b8 ferrcesc

  پاسخ دادن
 29. Mini-IE Best Features Mini-IE is among the better browsers for those looking to save some hard disk space. This is definitely what it offers, thanks to its lightweight feel, making it hard to handle when you use it in the background for a lengthy period of time. A simple mouse click is all that is needed to go online and browse at your own pace. Most… Read More »

  juan carlos yambo

  Mini-IE-win64.zip is a https://www.davidrio.com/profile/esrousgaiteregsa/profile
  66cf4387b8 janhaze

  پاسخ دادن
 30. For example, say you are trying to create a symbolic link for a file:
  ln -s /folder/myFile.txt ~/Desktop/link.txt

  You could also do it indirectly with linkMaker, by creating a regular shortcut pointing to the target destination by adding ~/Desktop/link.txt to the end of the path:
  ln -s “~/folder/myFile.txt” ~/Desktop/link.txt

  This way, you avoid using the https://timemapper.okfnlabs.org/view?url=https://www.earthisland.co.uk/profile/Creative-Sound-Blaster-Live-51-Sb0200-Driver-For-Windows-7/profile
  66cf4387b8 sereart

  پاسخ دادن
 31. During the site speed tests, it showed great results.

  Snapz Online Pro is the most popular and powerful online photo backup software used by millions of internet users worldwide for backing up, sharing, viewing, editing, and managing pictures from anywhere at anytime.
  Access your photos, videos, and other information on a PC or from any devices through an easy to use photo browser and email software.
  BACKUP: Back up all of your photos to your computer’s hard drive and then to CD https://www.arete.law/profile/Fundamentos-Da-Filosofiapdf-Frasterio/profile
  66cf4387b8 glenashl

  پاسخ دادن
 32. (not included)
  ■ Monitors
  ■ Linux or Windows OS, which is NOT XP Professional (requires SP2 or higher and applicable updates)
  You need to have java platform installed on your PC
  Step 1: In this case, select 2 = give yourLive access
  Step 3: After that, choose yourLive Call yourLive and follow the prompts
  IMPORTANT NOTE:
  * Taping is disabled and yourLive will only pick up your speech. https://shielded-island-52045.herokuapp.com/keygeo.pdf
  ec5d62056f finlamau

  پاسخ دادن
 33. This tool is very useful if you need to manipulate hex code.

  This is an excellent hex editor for Windows 7 – System Info
  This program comes with all the features you
  need, along with lots of extras.
  It can help you find your MAC address, current and total RAM
  amount and Memory Clean.
  You can also use the site codes of your BIOS’s. You can view all the BIOS
  screens and have dual monitors.
  System Info has all the latest updates http://southfloridafashionacademy.com/2022/06/04/obstetricia-de-schwarcz-6ta-edicion-pdf-34-repack/
  ec5d62056f hanaval

  پاسخ دادن
 34. ReadyToPrint Organizer: What’s it

  Exchange Server 2016 has been made compatible with mobile devices, such as iPhones, iPads and Android smartphones and tablets, and it’s a very welcome move. The combination of EDB (Exchange Data Base) management and rich out of the box capabilities for devices comes straight out of the box. This document describes how to create the initial connection between iOS devices and the server edition (Windows Server). I very much believe that this procedure will also https://bazarganiavesta.com/1401/03/14/splan-7-0-crack-free-27/
  ec5d62056f raehal

  پاسخ دادن
 35. Single- and Double-Wall Router of the RPC Cutting Room Floor of WGP Machine Listing for Your Quick Research Wish

  Small Tools needs a large storage and a lot of hard disks storage to be finished. There are a lot of ways to motivate us to cut the single- and double-walls too. RPC Cutting Room Floor is the new generation of concrete cutting room, it’s a large job like the full size of rough cut RPC cutting room with high precision. It has https://thawing-ravine-28482.herokuapp.com/Humpty_Sharma_Ki_Dulhania_in_hindi_torrent_download_720p.pdf
  ec5d62056f jaysbelv

  پاسخ دادن
 36. This means that, if you are very fast, you will be able to make it follow you for the whole time. If you increase the speed, the planet will either turn more rapidly or be a bit slower.
  It supports the following features:
  – Universal binary, just drop it anywhere in your desktop
  – Works on both Mac and Windows without any troubles.
  – Hand drawn graphics using Flash Lite
  – Horizontal and vertical rotate
  – Zoomed to see the details of the planet https://www.beaches-lakesides.com/realestate/eurosystems-eurocut-pro-6-1-0-9-multilingual-rar-rar-31-00m-1-work/
  ec5d62056f falvan

  پاسخ دادن
 37. You can add an object to several clipboards at the same time. You can “summon” the object from different collections. Currently only one collection can be summoned at the same time.
  You can simply insert an object into the clipboard without using the mouse.
  You can paste any object with shift+insert or ctrl+v keys. You can paste an object to Clipboard at the same time as you put in.
  You can configure in each collection and group the actions. http://www.advisortic.com/?p=22206
  ec5d62056f rainyam

  پاسخ دادن
 38. What is new in this release:
  Version 3.0.20 Updates as usual.

  Community

  Help

  Get latest updates about Open Source Projects, Conferences and News.

  Sign up for the SourceForge newsletter:

  I agree to receive quotes, newsletters and other information from sourceforge.net and its partners regarding IT services and products. I understand that I can withdraw my consent at any time. Please refer to our Privacy Policy or Contact Us for more details http://maps.google.se/url?q=https://waappitalk.com/upload/files/2022/06/dyZrS3tLe2ZwFxAFaqds_04_41c176d63538048e854c333ed57729a3_file.pdf
  ec5d62056f sashnan

  پاسخ دادن
 39. It is very easy to use, not very complicated, stable and quite light.

  Similar software shotlights:

  1-Click Bookmark Collector — Do you use the Web today? 1-Click Bookmark Collector lets you automatically import your bookmarks to the power of 1…

  Invoiceware — Invoiceware is a web-based invoicing software for anyone to use easily. No coding or prior experience is necessary to use…

  Multi Plan https://bramshawbv.com/wp-content/uploads/2022/06/glerei.pdf
  ec5d62056f crowynd

  پاسخ دادن
 40. However, even though it is not a sophisticated tool, it’s a nicely designed application nevertheless. Its interface is clean and intuitive, and it’s user-friendly so you’ll be able to use it without much trouble.
  Astrolog32 has been released as freeware and it’s available for Windows XP, Vista, and Windows 7.

  Do you like flowers and colors? Do you want to create flowers and sketch them by yourself? Drawing Assistant is the perfect https://www.seacliffapartments.com/diskgenius-professional-3-3-0525-crack-full-work/
  ec5d62056f elehea

  پاسخ دادن
 41. during the installation procedure that will appear when the system is first used. After the two-minute warning a simple task completes the process.
  ■ Authentication errors: for account authentication please configure with your key
  Normally software needs to be pre-installed on operating systems that are not supported by the manufacturer. Your personal license key should be emailed to you once the pre-installation process is complete. If you are unable to pre-install the software, you can download it directly from our site https://www.pteridoportal.org/portal/checklists/checklist.php?clid=5063
  ec5d62056f ekalman

  پاسخ دادن
 42. The sequel to the original SDK 3D printer, which introduced the concept of “dual extruder systems”, MakerBot Z-series 3D printers have slowly been evolving for several years. Just like their name implies, those commercial-grade 3D printers provide multiple extruders, in order to enable you to print multiple colors in a single print.

  Check out our guide on using this type of 3D printer to discover how it works. If you’d https://www.apunkagames.best/wp-content/uploads/2022/06/wayter.pdf
  ec5d62056f ivianik

  پاسخ دادن
 43. < : Begin the playback when the previous command finishes.
  ■ \ : Exit.
  ■ Asterisk is used to perform the Tremor effect when it is enabled.
  ■ \|/ : Automatically turn off the Tremor effect.
  Some commands are tied to the other parameters, like "jump to number x".
  Example : D5/T16/1 |
  Example : J23 |
  Combination : D5 S1 |
  Comb http://peoplecc.co/wp-content/uploads/syrewill.pdf
  ec5d62056f bickgael

  پاسخ دادن
 44. Stop motion is an animation technique that enables you to make a physically manipulated object to appear to move on its own. Between shots, the object is moved in small increments, creating the illusion of movement when they are played in a continuous sequence.
  JellyCam is a small program that enables users to make stop-motion films with the help of a web-cam or even a bunch of photos. The app has a simple interface that should be easy to figure out by all users. https://cse.google.it/url?sa=i&url=https://4uall.net/wp-content/uploads/2022/06/renybar.pdf
  ec5d62056f itaphil

  پاسخ دادن
 45. TransMac is a powerful software solution that allows you to copy any type of file from Mac OS X-formatted disks which can’t be accessed from Microsoft’s operating system without specialized tools. Load Mac images and manage files Thanks to a clean and easy-to-navigate interface, the application allows users to transfer files from HFS (Mac OS Standard) and HFS+/HFSX (Mac OS Extended and case sensitive) disks to their Windows hard drives. The application automatically https://www.fsdigs.com/wp-content/uploads/2022/06/judenia.pdf
  ec5d62056f leslmana

  پاسخ دادن
 46. It has a series of statistics that allow you to manage your business efficiently.
  You can sort invoices by an individual, date, vendor, customer, dollar amount, invoice number, and a variety of different filters such as archiving. You can also easily export both easy-to-read and printable reports, view detailed data, and use searching and emailing functions
  Graggs Home – This is a free version of the Incremental Inventory and Invoice Management System Deluxe. https://www.mkiwi.com/cgi-bin/search.cgi?NextLink=http://lnx.russellonline.it/elearning/claroline/document/goto/?url=https://followgrown.com/upload/files/2022/06/6e2duzqTmTeiEgP4UuDD_04_d2bc5108774529c39f8aab5d3aa3a73c_file.pdf
  ec5d62056f sanlav

  پاسخ دادن
 47. Vkernel Capacity View helps:
  Alert you to under-provisioned memory and capacity issues
  Alert you to over-provisioned memory and capacity issues
  Proactively recommend ideal configurations for your environment
  Provide insight into how your virtualization deployments are functioning
  Provide insight into the environment’s overall performance
  When the desktop capacities and you have adjusted the settings for virtualization reservations in Storage, then all allocations above the limit will be adjusted to whatever you are using when you open the https://www.google.co.uz/url?sa=t&url=https://bertenshaardhouttilburg.nl/wp-content/uploads/2022/06/emmobanj.pdf
  ec5d62056f darmarg

  پاسخ دادن
 48. You can use the software as a desktop application, to bring down specific network adapter or entire Network card of the computer. There is a plus and a minus sign on each button that represent the send and the abort state of the single simulation. The simulation time begins when the user press the plus button and end when the user press the minus button. If the button is kept down the simulation is in progress.

  Once the user simulate the crash of a specific adapter, (refer to http://toolbarqueries.google.sn/url?q=https://leonorfyleryfh.wixsite.com/liasimpletli/post/bpm-studio-pro-4-9-94-full-crack-290
  ec5d62056f gavtagg

  پاسخ دادن
 49. Q:

  Which Android phone has bluetooth?

  I can’t believe there is no simple way to ask from the user if their phone has bluetooth? I have a clear test it is not hardware specific…
  Does Google know of a standard API to ask this? Is there a way to check that any bluetooth enabled Android phone has bluetooth?
  The answer is obviously no, but I feel like a chicken and egg problem. Does Android only work with bluetooth enabled https://wechatbiz.com/en/china-market-insights/antares-mic-mod-efx-mac-crack-__hot__-torrent/
  ec5d62056f lorihare

  پاسخ دادن
 50. If you’ve got any comments, feedback or suggestions, please don’t hesitate to let us know in the corresponding section below.

  i_d1anuj

  Hi,
  I am one of the original developers of.
  Please visit my homepage for more on this music streaming software (

  About Us

  Serving the Internet community since 1999.

  Internet Café is a news, tourism, shopping news https://berlin.pennergame.de/redirect/?site=https://thevaluesquares.com/neerja-720p-movie-updated-download/
  ec5d62056f pavchr

  پاسخ دادن
 51. ■ The bpm can be changed to match the tempo of the midi track
  ■ It works in track mode or send mode (if you care)
  ■ It can be run from a keyboard (see options)

  NOTE: It does not accept midi instructions on a one message system and can only be used with multiple midi messages (and hence with a VSTi host which also has multiple midi messages).
  Also note that the available https://www.petersime.com/?URL=https://www.machilipatnam.com/advert/true-hd-hindi-video-songs-vol-22-bluray-1080p-x264-dts-hdma-_best_/
  ec5d62056f kawjuan

  پاسخ دادن
 52. Link:
  CREDITS
  By the time you are about to buy this video,it will have been made because my friend and I known some people that had a progress in this game. It was a conclusion of an agreement at the time when we are a team. We are preparing the contract to make it available for someone else to take advantage of what we’ve based this app for.
  If you are on Youtube looking to http://headlinesmissed.com/2022/06/04/verjo-auto-theorie-examen-oefen-dvd-dutch-nl-free-link-downloadl/
  ec5d62056f gilamam

  پاسخ دادن
 53. It allows them to build Universal Windows applications with the ease provided by the.NET framework (C# and VB.NET) and Windows Runtime API.
  AppFactory is a powerful and flexible product, both in terms of applications and platforms. It has been designed to support a large set of feature, allowing developers and vendors to interact with the core products in the best possible way. AppFactory apps are supported by QT Framework, MICRO SDK, MICRO BACKEND, MICRO SERVICES https://uglemskogpleie.no/download-call-of-duty-3-pc-torrent-tpb-fix/
  ec5d62056f osmfavo

  پاسخ دادن
 54. SQL Database ManagerYour database is big and complex and sometimes you need a computer geek to help you manage your database. SQL Database Manager is a practical and user-friendly SQL Database Management System that manages databases with ease.

  SQL File SchedulerSQL File Scheduler is a wizard like software for Microsoft SQL Server that will allow you to create scheduled files according to any table or query in a database. It monitors and synchronizes your SQL files with the database.

  SQL Backup ManagerSQL http://www.cssdrive.com/?URL=https://wakelet.com/wake/3LMKWEvdxumxSCvx9JiZY
  50e0806aeb weaphror

  پاسخ دادن
 55. The active development team intends to release updates for each new AutoCAD release, so you can rely on it for a long time.

  InnerSoft CAD for AutoCAD is a plugin for AutoCAD that aims to ease the process of manually exporting data from the popular design and modeling application to Microsoft Excel, for further processing.
  Export CAD drawings to Excel spreadsheets
  The package bundles a set of tools that can prove useful for performing specific calculations, measurements and estimations in your http://mrg-sbyt.ru/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=https://www.audiogallery.nl/wp-content/uploads/2022/06/DSS_TFTP_Server.pdf
  50e0806aeb glaesb

  پاسخ دادن
 56. WinMail Decoder Pro works with all Windows operating system versions from Windows 2000 to Windows 7, so as of lately WinMail Decoder Pro is suitable for Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8 and Windows 10.
  WinMail Decoder Pro also works with all Windows machines running Windows 7 and Windows 8 operating systems. For regular versions of Windows (Windows 2000, 2003, 2008, Vista, and now Windows 8) that did not support WinMail.DAT files this program will http://yaltavesti.com/go/?url=https://chgeol.org/googlifier-crack-serial-number-full-torrent-download-for-windows/
  50e0806aeb jayzab

  پاسخ دادن
 57. It sports an intuitive and nicely-designed interface. Your desktop reflects the fact that you’re connected to the network by flashing different colors according to the current signal level. Even if you connect to a router set for a different channel, Wireless Meter will not show the wireless signal as being the same.
  In addition, you are able to customize the title bar of the Wireless Meter, as well as the notification popup which shows when you connect to a WiFi network.

  Wifi Analyzer https://cambodiaonlinemarket.com/wp-content/uploads/2022/06/hethel.pdf
  50e0806aeb farcas

  پاسخ دادن
 58. Over 2,400 real radio stations from everywhere are available. The automatic search remembers the last 10 stations on and we¿ll add more to this continuously. Adding more than 26,000 servers worldwide, we have the best selection anywhere. We play around 19,000 tracks and is add almost 16,000 new servers on daily basis. Just one man is in charge of music choice at StormyGrey.com and this is the Rainmaker… Stormy Grey The Rainmaker Who is he you https://www.bigdawgusa.com/wp-content/uploads/2022/06/wellcher.pdf
  50e0806aeb annigoo

  پاسخ دادن
 59. This software library provides a fluent web based API to manage the device from code. It also supports various scripting languages and is capable of rendering device’s rear camera, front camera and all kinds of sensors if it’s available.
  The library is very easy to use and has been built with a clean modern interface, to facilitate ease of use for the developers with version 5 of it.
  If you own an iPad and use Apple’s official Safari browser, there’s a good chance that you’ve already https://www.onmoda.net/wp-content/uploads/2022/06/Anvi_Slim_Toolbar.pdf
  50e0806aeb darchil

  پاسخ دادن
 60. You need
  to type in the verb and then click on the desired form in order to immediately see the conjugation presented after all the proper spelling options
  have been displayed and spoken. Spanish verbs can be found at any moment to help you practice even the most difficult verb. The software was
  designed to be user-friendly. In addition, it can help you practice reading and writing, improve your pronunciation, and strengthen your memory.

  Features:

  – 24.000 Spanish verbs http://www.essenmitfreude.info/board/rlink/rlink.php?url=https://www.midatlanticherbaria.org/portal/checklists/checklist.php?clid=63513
  50e0806aeb gennmans

  پاسخ دادن
 61. You need
  to type in the verb and then click on the desired form in order to immediately see the conjugation presented after all the proper spelling options
  have been displayed and spoken. Spanish verbs can be found at any moment to help you practice even the most difficult verb. The software was
  designed to be user-friendly. In addition, it can help you practice reading and writing, improve your pronunciation, and strengthen your memory.

  Features:

  – 24.000 Spanish verbs http://www.essenmitfreude.info/board/rlink/rlink.php?url=https://www.midatlanticherbaria.org/portal/checklists/checklist.php?clid=63513
  50e0806aeb gennmans

  پاسخ دادن
 62. You need
  to type in the verb and then click on the desired form in order to immediately see the conjugation presented after all the proper spelling options
  have been displayed and spoken. Spanish verbs can be found at any moment to help you practice even the most difficult verb. The software was
  designed to be user-friendly. In addition, it can help you practice reading and writing, improve your pronunciation, and strengthen your memory.

  Features:

  – 24.000 Spanish verbs http://www.essenmitfreude.info/board/rlink/rlink.php?url=https://www.midatlanticherbaria.org/portal/checklists/checklist.php?clid=63513
  50e0806aeb gennmans

  پاسخ دادن
 63. You need
  to type in the verb and then click on the desired form in order to immediately see the conjugation presented after all the proper spelling options
  have been displayed and spoken. Spanish verbs can be found at any moment to help you practice even the most difficult verb. The software was
  designed to be user-friendly. In addition, it can help you practice reading and writing, improve your pronunciation, and strengthen your memory.

  Features:

  – 24.000 Spanish verbs http://www.essenmitfreude.info/board/rlink/rlink.php?url=https://www.midatlanticherbaria.org/portal/checklists/checklist.php?clid=63513
  50e0806aeb gennmans

  پاسخ دادن
 64. You need
  to type in the verb and then click on the desired form in order to immediately see the conjugation presented after all the proper spelling options
  have been displayed and spoken. Spanish verbs can be found at any moment to help you practice even the most difficult verb. The software was
  designed to be user-friendly. In addition, it can help you practice reading and writing, improve your pronunciation, and strengthen your memory.

  Features:

  – 24.000 Spanish verbs http://www.essenmitfreude.info/board/rlink/rlink.php?url=https://www.midatlanticherbaria.org/portal/checklists/checklist.php?clid=63513
  50e0806aeb gennmans

  پاسخ دادن
 65. Two or more sets of data are mapped and a third table is produced which shows all the relationships in an elegant manner. The user can explore all the pathways and create their own set of data analysis and visualize and explore the information in their own unique way.
  The CytoHubba web application can be downloaded free of charge for noncommercial use from the authors web portal at

  Cataclysmic explosions criss-crossed the night sky, revealing the https://allweneedistrance.com/folder-painter/
  50e0806aeb scoeme

  پاسخ دادن
 66. Free users can also remove buttons from the interface, while standard users are not allowed to do so.

  antivirus software

  May 23, 2016

  MaleoAV is a lightweight antivirus application that comes packed with several extra tools, such as a process manager. Before proceeding any further, you should keep in mind that the app has not been updated for a long time, so its virus signatures are no longer up to date. Quick setup and simple interface The installation procedure is a https://wakelet.com/wake/lcLD9a6wMKKLdtoo02j28
  50e0806aeb emmelisa

  پاسخ دادن
 67. By default, the main executable of this malware is deleted by the Windows XP repair so you may ask how to remove this virus if you are a victim of Kibuv. A good solution is to Download and run the Wondershare KVRemover. You could also try the Reimage Plus system scan tool which can remove viruses, spyware, adware and other potentially unwanted programs from your computer.

  downloading Kibuv removal tool

  Running Kibuv removal tool https://www.hoehlenstein.at/en/?https://guarded-wave-55165.herokuapp.com/miclea.pdf
  50e0806aeb alodida

  پاسخ دادن
 68. This information icon on the left-side column of the WinAmp website lets you know that you’re using WMP on the lowest possible security level, which means you have a pretty high risk of data loss in case of a virus infection. You should upgrade your WMP to the latest version, as it includes more safety and other additional features and it can also provide more effective virus protection.Amara Ali Khan will play the lead in the Hindi-language film “An https://www.bausch.kr->atlas.Monaxikoslykos@www.bausch.kr->www.bausch.kr->atlas.Monaxikoslykos@www.bausch.kr/ko-kr/redirect/?url=https://halfin.ru/liststripper-crack-keygen-free-download/
  50e0806aeb thanfav

  پاسخ دادن
 69. This way, you will access the type of font from the list of installed fonts.
  Liknig from the preview screenshots, you will be stunned by the different looks Continuum Bold has to offer. However, this font will be great for a wide range of uses. Since it contains all the basic letters and characters that are part of the writing system, you will find it will not only look good but will also be legible.
  And because this font contains a wide range of Latin http://fengshuiforlife.eu/wp-content/uploads/2022/06/P2P_Messenger_NET.pdf
  50e0806aeb illapo

  پاسخ دادن
 70. Fortunately, it doesn’t require much time and there’s no steep learning curve when it comes to using this tool.
  DiffImg 5.05 review:
  If you want an efficient image comparison tool with solid settings that can pick up the most minor changes and gray differences, try DiffImg.Q:

  Java – good resource for knowing all tokens Java (through exception)?

  Is there any good resource where I can go to and learn about all possible tokens that could be https://www.invertebase.org/portal/checklists/checklist.php?clid=6637
  50e0806aeb gartaly

  پاسخ دادن
 71. If you’re looking to create a custom-designed signature, you can export and copy file data and throw it directly into an existing signature. If the scanned object is a regular file or folder, the app will give you a set of information about the file system, such as

  Total files found

  Number of used items

  Size of file systems

  Number of used folders

  Free space, for instance.

  When you run the application on a single disk or a partition http://izdatsovet.ru/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=https://timigeeri1971.wixsite.com/bulblettreeri/post/i-charger-crack-mac-win
  50e0806aeb heiduld

  پاسخ دادن
 72. Samsung’s phone deal to lure UK to London

  Big Games call for big PR push

  Common Topics

  Samsung’s phone deal to lure UK firms to London has drawn increasing criticism.

  The Korean firm has arranged meetings with potential British customers of its smartphones amid a wider pitch to businesses to become part of its Galaxy range of devices, hence boosting its trade with UK firms.

  Samsung has set up a website for people looking for a phone and wants to win them over before http://www.kengerhard.com/portable-pazera-free-flv-to-avi-converter-2-3-1-31051-crack-with-key-3264bit/
  50e0806aeb olybal

  پاسخ دادن
 73. The start and end times get added to the date portion of the time and the time value is automatically set to fit the entire date/time specifier in your entry. You can also use a time and date specifier too. The events are ordered based on the date/time for the current entry and also when added through the task organizer.

  It works with any date/time format you can input, such as

  Code:

  insert a new event using the task organizer http://www.ndvadvisers.com/ransim-crack-product-key-pc-windows-updated-2022/
  50e0806aeb malaamal

  پاسخ دادن